Kedisel Bilgiler

Garfield

342296

İşte Garfield

Doğum Tarihi:19 haziran 1978
En sevdigi yiyecek: Lazanya
En sevdigi içecek: KahveUnited Features Syndicate yayınevi tarafından yayınlanan sevimli ve filozof kedi Garfield, çizgi roman tarihindeki en tembel kedi ünvanını fazlasıyla hak ediyor. Pazartesilerden, örümceklerden ve postacıdan nefret eden Garfield, pek çok tembel insan için simge haline dönüşmüş bir çizgi film karakteri.Garfield-I-hate-MondaysHayatının en büyük iki amacı uyumak ve yemek yemek olan bu turuncu ve sarman kedi, Amerikan günlük yaşamına ilk defa 1978 yılında adım attı. Sahibi tarafından sürekli şımartılan, obur, her daim yorgun ve aç, oldukça geveze, tembel ve uyanık olan Garfield, kedi olmanın verdiği mutluluğun felsefesini yaparak hayatın tadını çıkaran bir karakter. Yaratıcısı olan Jim Davis, Garfield karakteri ile biraz tembelliğin bazı şeyleri aslında kolaylaştırdığını ve hayata dair detay içeren hareketleri ön plana çıkardığını kanıtlar gibidir adeta. Dekorlar en basit şekle indirgenmiştir ve kahramanlar baş başa betimlenir.
Garfield şişmanlıyor,
Mırıldanmak, bunu seviyorum,
Rejim? Hiç bir zaman! çok tutulan maceraları olup, ülkemizde de uzun yıllardan beri yayınlanmaktadır.

Garfield_the_Cat.svg

Mama Leonenin restoranında doğan Garfield’ın ilk kez bir gazeteye çıkışı 19 Haziran 1978 yılına rastlar. Daha sonra Jon Arbuckle tarafından deyim yerindeyse evlat edinen bu şişman, umursamaz ve iğneleyici kedi garip özellikleriyle dikkat çeker. Garfield’ın hımbıl dünyasına yakından bir göz attığımızda en yakın arkadaşı, kendisi kabul etmese de, Jon’un diğer ev arkadaşı Odiedir diyebiliriz. Odie aslında Jon’un arkadaşı Lyman’ın köpeğidir. Bir gün Lyman davet edilmeden, habersizce ve sürpriz bir şekilde Jon’a misafir olarak gelir. Üç hafta kaldıktan sonra gitti ama giderken Odie’yi bırakır. Bu olay, Garfield serisinde 8 Ağustos 1978’de oluyordu. Odie, Garfield’ın ona attığı her yumruk ve tekme ile sendeliyor, ama karşılığını da veriyordu. O, Garfield’ın en iyi arkadaşıdır ve birlikte eğlencenin doruğuna çıkarlar. Genellikle salyası akan ve sürekli mırıldanan bir köpektir Odie. Aklı fazla çalışmaz ama yine de varlığı önemlidir. Kedi köpek zıtlığı, bu iki karakter aracılığıyla mizahi açıdan ve oldukça şaşırtıcı bir şekilde verilmiştir.1440368606
Garfield’ın sahibi, her zaman kaybetmeye mahkum ve aptal görünümlü Jon Arbuke de Garfield dünyasının ilginç karakterlerinden. Sıkıntıyla sürekli temas halindeki Jon, özellikle kız arkadaşıyla bir şeyler yapmak istediğinde işlerinin ters gitmesine engel olamamasıyla şapşallığını gözler önüne serer. Garfield’in veterineri olan Liz, her gördüğü kadına kendini kaptıran Jon’a biraz olsun karşılık veren tek kadındır. Sulu gözlü bir karakter olan Jon, hafta sonlarını kitap okumakla geçirir ve göz yaşlarını silmek için yanında daima bir miktar kağıt mendil bulundurur. Garfield ile enerjileri tamamen farklıdır ki bu da ortaya çıkan mizahı oldukça besleyen bir özelliktir.

tumblr_nbkqbxZ4uh1trx7iqo1_500

Garfield’ın hayatında istisnai bir karakter var ki o da oyuncak ayısı Pooky. Bu oyuncak ayı Garfield’ın dünyasında önemli bir yer tutar. Zira Garfield her şeyini bu oyuncak ayıya anlatır. Pooky sıradan bir oyuncak ayı değildir. Uçabilir, paten kullanabilir ve hatta karatede siyah kuşak sahibidir. Garfield’ın onu bu kadar çok sevmesinin en büyük nedeni, yemeğini Pooky ile paylaşmak zorunda olmaması da olabilir tabii.

Bütün bu renkli karakterlerin yanı sıra, Garfield serisine -ya da hayatına- 17 Aralık 1980’de bir dişi kedi girdi. Adı da Arlene. O tarihten beri Garfield’ın kız arkadaşı olan Arlene, kaçınılmaz olarak sık sık Garfield ile tartışan, yine olması gerektiği gibi onu diyet uygulaması konusunda sık sık uyaran bir kedi. Tabii Arlene’nin dişlerini birbirine yapıştırmaması da bu ikilinin en çok tartıştıkları konular arasında. Ama yine de, bunca soruna rağmen Garfield ve Arlene birlikte çok mutlu bir görüntü sergilerler.