Kedisel Bilgiler

Görme Engelli Bir Kedi İle Yaşamak Ne Kadar Zor Olabilir ?

Görme engelli oldukları için yuva bulma şanslarının az olduğunu mu düşünüyorsunuz, o zaman okumaya devam ediniz.

Görme engeli olan canları, olmayan canlarımdan tek farkı, biri sokakta rahatlıkla yaşabilirken diğeri asla sokakta yaşamaz. Ev ortamında yaşamaya başladığında görmediğini siz bile unutacaksınız. Hatta telefonunuz çaldığında yerini bulamıyorsanız kedinizi takip ediniz, radar gibidir tüm seslere koşarak gider ve size kılavuz olur

Görme engelli kediniz diğer kedilerden daha fazla merak sahibi olur, üstelik diğer tüm duyuları da fazlaca çalışır. Gören bir canın yapabileceği tüm oyunları, yaramazlıkları yapıyor, zaman zaman siz bile onun göremediğini unutur hale geliyorsunuz.
Birçok kedinin yer değiştirmekten pek hoşlanmadığını biliyoruz ancak görme engelli kediler yolculuktan hiç hoşlanmazlar! Bunun da bulundukları ortama duydukları güvensizlikle ilişkili olduğunu düşünüyorum.

Görüntüsünden rahatsız olmayın!!!

Sonradan görme yetisini kaybeden kedilerin göz çukurlarının görüntüsü çoğu kişiyi rahatsız ediyor. Kediniz sonradan engelli olduysa ve gözü operasyonla alındıysa, göz yuvası dikiliyor ve o bölge tamamen tüyle kaplanıyor. Bazı kediler ise doğuştan bu yetiye sahip değil ve gözleri hiç oluşmamış olabiliyor. GÖRME ENGELLİ KEDİLERİ SIRF GÖRÜNTÜLERİNDEN ÖTÜRÜ YOK SAYMAK BENCİLLİK OLUR, VARLAR VE BUNU HİSSEDİYORSUNUZ. Onlar da doğanın bir eseri. Empati yapın, göremiyor olsanız dışlanmayı, yok sayılmayı göze alabilir misiniz?

En yumuşak sesinizle konuşun!!!

Görme engelli kedinizin ömür boyu sağlık sorunları yaşayacak sağlıksız bir kedi olduğunu düşünmek çok yanlış olur. Sadece yavruluk döneminde geçirdiği bir viral enfeksiyon sonucu görme yetisini kaybettiyse, bu enfeksiyona bağlı olan bazı sağlık sorunlar görülebilir. Doğuştan ya da sonradan engelli olan kedilerde durumlarına bağlı kalıcı sağlık sorunları yaşanmaz.
Görme engelli bir kediyi normal bir kediden ayıran tek şey, sokakta hayatta kalma şansının olmaması. Bu yüzden evinde engelli bir kedi besleyecek olanların dikkat etmesi gereken en önemli şey kedinin dışarıya çıkmaması. Kediler cisimleri ve insanları tanırken, sadece görme duyusunu değil koklama ve işitme duyularını da kullanırlar. Üstelik görmeyen bir kedinin görme duyusu dışındaki duyuları fazlasıyla gelişeceği için de gözleri gören bir kedi ile aradaki fark kısa zamanda kapanır.
Eve alışan görme engelli bir kedi, kısa sürede en az normal kediler kadar evdeki odaları, mama, su ve tuvalet kaplarının yerini ezberleyecektir. Görme engelli bir kedi sahibi olmak evdeki düzeni kediye göre ayarlamayı beraberinde getirmez. Kedi sahibinin yapması gereken tek şey mama, su ve tuvalet kaplarını, kedinin kolayca ulaşabileceği yerlere bırakmak ve yerlerini değiştirmemek. Evden dışarıya çıkış kolaysa, bu yolları da kapatmak gerekebilir.

Görme engelli kedinizi kısırlaştırın!!!

Doğuştan bu yetisini kaybetmiş olan kedi durumunu yadırgamaz ve olağan olanın bu olduğunu düşünür. Sonradan engelli  olan kedi, başta büyük bir şaşkınlık ve panik içine düşer. Gören bir hayvanın birden görmemeye başlaması inanılmaz bir stres ve dehşet yaşamasına sebep olur. Sonradan görme engelli olan kedinin sahibi kediye davranışlarında çok dikkatli ve özenli olmalı. Yeni durumuna alışması için gerekli olan zamanı sevgi ve sabırla verilmeli. Kedinin bu duruma uyum sağlayabilmesi için uzun bir süre geçmesi gerekebilir.

Yepyeni bir hayata başlayan kedi, seslere karşı eskisinden de çok duyarlaşacağı için mümkünse evde ani ve sürekli gürültülerden kaçınılmalı ve yumuşak seslerle konuşulmalı.

Kısa sürede çevrelerine adapte olan görme engelli kediler de en az normal kediler kadar oyuncu olabiliyor. Tüm kediler gibi engelli olanlar da, nasıl oyunlardan hoşlandıklarını sahiplerine öğretirler. Kedi sahiplerinin; kedilerine yaklaşırken, oyun oynarken ya da kediyi severken önce ses çıkarmaları ve çok yumuşak hareketlerle yaklaşmaları da önemli.

Kısırlaştırma, sokak hayvanları için çok önemli ama evde bakılan engelli kedilerin de özellikle kısırlaştırılması çok iyi. Görme engelli bir kedi her ne kadar yavrularına bakabilse de onları göremeyeceği için tedirgin ve stresli olur.
ar zor değil, onlarla yaşamak.

Karam ve Leon evde mutlu yaşayan pisicikler...
Karam ve Leon evde mutlu yaşayan pisicikler…
Bluetooth, görme engeli olduğu için kliniğe terkedilmişti şimdi mutlu mesut 3 kardeşi ile yaşıyor..
Bluetooth, görme engeli olduğu için kliniğe terkedilmişti şimdi mutlu mesut 3 kardeşi ile yaşıyor..