Kedisel Bilgiler

GÖRÜRÜM

Kediler nasıl görür

Can yoldaşınız kedileri ne kadar tanıyorsunuz? Örneğin kediler, o muhteşem bakışlı gözleriyle dünyayı nasıl algılıyorlar?.. Onların dünyayı görme, algılama biçimi insanlarınkinden çok farklı. Kediler, renk olarak yalnızca mavi ve yeşili seçebiliyorlar.

Güzel, aydınlık bir sabah… Kediniz bahçede çimlerin üzerinde keyifle yuvarlanıyor, uçan böceklere pençe sallıyor… Kediniz mutlu olmasına mutlu, ama ne yazık ki çimlerin arasındaki kırmızı çiçekleri ve sarı papatyaları görmüyor. Çünkü tüm kedigiller gibi sadece mavi ve yeşili seçme yeteneği var…

Kediler gün ışığından çok rahatsız oluyorlar, özellikle de öğle güneşinden. Bu nedenle onları öğle vakti hep kestirirken görüyorsunuz. Oysa kediniz, ayın olmadığı simsiyah gecelerde olağanüstü bir görme yeteneğiyle öne çıkıyor. Sizin el feneriyle bile çok dikkatli dolaştığınız yerlerde o, tek gözünü kapatıp havada üç takla bile atabilir. Gözleri 20 metre uzaklıktaki bir sıçanın kuyruğunu seçecek kadar keskinleşir. Kedilerin görme yeteneği üzerinde uzmanlaşmış olan Fransız veteriner Didier Schmidt-Morand, kedilerin renkler konusundaki bu eksikliği üzerine şunları söylüyor:

‘‘Kediler, biyolojik olarak geceleri yaşamak için programlanmış hayvanlar. Geceleri de renk ayırt etmek gerekli değil…’’

Schmidt-Morand’ın belirttiğine göre kedinin görme yeteneği, yalnızca avcılık içgüdüsüne hizmet ediyor.

Kedinin gözü, harekete son derece duyarlı ve beyni aynı anda bizimkinden çok daha fazla imge algılayabiliyor. Örneğin bizim televizyon ekranında algılayamadığımız elektronik işaretleri kedi görebiliyor.

Hayvan davranışları konusunda uzman olan belçikalı veteriner Joel Dehasse ise, kedinin bir tek obje üzerinde yoğunlaştığını iddia ediyor. Diyelim bir sopa iye oynarken, ne az sonra çarpacağı masanın bacağını, ne de sahibinin elini görebiliyor. Görme yeteneğinin tek amacı var: Hareket halindeki objeyi izlemek.

Denasse’a göre, kedinin koku alma duyusu o denli gelişmiş ki onun yalnızca kokulardan oluşan bir dünyada yaşadığı söylenebilir. Kedinin yaşam ortamı, yemek yediği kap, uyuduğu yastık ve pislediği kumla sınırlıdır. Bunlar arasındaki kısa yolculuklarında asla güzergâhından şaşmaz. Ancak bu sınırları da bıraktığı kokularla belirler. Bu arada kediniz size sürtündüğünde okşanmak istediğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz; büyük bir olasılıkla o, sizi gözden kaybetmemek için giysilerinize kokusunu bırakıyordur.

Gecenin kralı

Gece, kedinin krallığıdır. Karanlık bir bahçeyi aydınlanmış gibi görür. Seçici görme yeteneğine ilaveten görüş acısını bizimkinden çok daha geniştir. Bizim görüş mesafemiz 160 dereceyle sınırlanırken, onunkisi 187 dereceye varır. Bu özelliğinden ötürü düşman tarafından gafil avlanması mümkün değildir.

Harekete duyarlı

Kedinin gözü ve beyni, her hareketi, hareket halindeki her şeyi kare kare ayrıştırır. Örneğin bu küçük çocuk kedi için dekordan tamamiyle kopuk, çünkü hayvan tüm dikkatini onun üzerinde yoğunlaştırıyor. Ağaçları bir yığın olarak algılıyor; çünkü kedi hareketi durağan nesnelerden çok daha iyi algılayabiliyor. Kedigillere özgü bu yetenek avcının en iyi silahıdır.

Bulanık görür

Yemek kabını kedinin burnunun dibine kadar uzatmanız hiç gerekmez. Çünkü o presbittir, yani yakını bulanık görür. 50 santimetreye kadar her şeyi bulanık görür. Ancak bu nedenle paniklemeyin; sevgili kedinizin gözlüğe ihtiyacı yok, gözlükten çok daha güçlü algı kapıları var: Bıyıklar. Koku duyusunun da son derece gelişmiş olmasından ötürü yemek kabındaki yiyecekleri anında anlayabilir.

KAYNAK: http://webarsiv.hurriyet.com.tr/1999/01/16/90856.asp

KEDİLERDE GÖRME

Tüm gelişmiş canlılarda olduğu gibi gözler, kedinin en temel duyu organıdır. Yeni doğan kedinin gözleri kapalıdır. 7-10 gün sonra gözler açılır. Gözler açıldığında tüm kedi yavrularının göz rengi laciverttir. Ancak 1-1.5 aylık olunca gerçek göz rengi ayırt edilebilir. Anatomik olarak gözler,  kedinin kafatası ölçülerine göre oldukça büyüktür.

Bilinenin aksine kediler sadece siyah beyaz görmezler. Son yıllarda yapılan davranım deneyleri kedilerin, yeşil, mavi ve az da olsa kırmızı rengi algıladıklarını göstermiştir. Geceleri avlandıkları için kedilerin gözleri gece görüşüne mükemmel uyum sağlamıştır. Işığın azaldığı ortamlarda gözün renkli tabakası iris, gözbebeğini (pupilla) genişleterek (göz alanının %90 dan fazlasını kaplayabilir) daha fazla ışıktan yararlanılmasını sağlar. Bu özelliğe ek olarak kedilerin retinalarının arkasında yer alan bir tabaka (tapetum lucidum) sayesinde, gece az olan ışık yansıtılır ve çok daha az ışıkta görüş sağlanabilmektedir. İnsanların normal görüş için ihtiyaç duydukları ışığın 1/6 sı kadar bir ışık; yukarıda anlatılan özellikler sayesinde kediler için  yeterli olmaktadır. Buna rağmen ışığın hiç olmadığı ortamlarda kediler de en az bizim kadar kördürler. Işığın çok fazla olduğu ortamlarda, retinanın korunması için bu mekanizma tam tersi işleyerek pupilla daralır ve ince bir çizgi halini alır.

Bu üstün görüş özelliklerine rağmen kediler insanlar kadar keskin göremezler. Ayrıca kediler yakınlarındaki objelere odaklanamazlar ve yakını görme problemleri de vardır. 2 ile 6 metre arasındaki objeleri en iyi görebilirler. Bu dezavantajlar usta bir avcı için çok önemli değildir. Çünkü harekete duyarlı, panoramik ve uzak görüş, kedi gözünün özellikleri arasındadır.

Levent Aker

KAYNAK: http://www.kedici.com.tr/Detay.aspx?id=156

İnsan Gözü vs Kedi Gözü: Kediler Dünyayı Aslında Nasıl Görür?

Kediler dünyayı nasıl görürler? Koku onlar için çok mühim, bilinir bu gerçek.

Ama size baktıklarında aslında ne görüyorlar?