Kedisel Bilgiler

Kedilerin bıyıkları ne işe yarar?

Kedilerin bıyıkları ile en az diğer duyu organları gibi çevresindeki değişiklikleri veya mevcut olan durumu algılayabilmeleri ve farklı amaçlar için bıyıkları sayesinde aldıkları çevreye ait bilgileri algılayabildikleri tespit edilmiştir. Vibrissaeadı verilen bu yapılar çok hassas duyu organları olup çok küçük hava akımlarını bile algılayabilmektedir.

Kedilerin doğal yaşamları gereği geceleri avlanabilmeleri hayatlarını sürdürebilmeleri açısından onlara önemli bir avantaj sağlamaktadır. Aynı şekilde bıyıklarının sayesinde de kediler etraflarındaki nesneleri ve olup biteni gecenin en karanlık anlarında bile rahatlıkla algılayabilmektedirler.

Kedilerin karanlıkta bile etraflarındaki sert nesneleri algılayabilmelerini sağlayan bıyıklarının bu görevi nasıl başardığı elbette akıllara takılan ilk sorudur. Cevap aslında zannedildiği kadar karmaşık değildir. Kedilerin karanlıkta hızlı hareket edebilmelerini kolaylaştıran bu özellikleri bıyıklarının hava akımlarını algılamaları ile gerçekleşmektedir. Dış ortamda bulunan hava akımı çevredeki nesnelere çarptığında bu nesnelerden geri yansıyarak hava akımında değişiklikler yani ters akıntı(anafor) meydana getirmektedir. Bu durum da kedilerin etraflarındaki nesneleri görmemelerine rağmen varlıklarını algılayabilmelerini sağlayan bir radar sinyali gibi tarayabilmelerini sağlamaktadır.

Kedilerin bıyıkları ile aynı ya da benzer görevleri üstlenen ve aynı işleve sahip vücutlarının diğer bölgelerinde bulunan başka kıllar da vardır. Bunlar gözlerinin üstünde, yanak ve çenede ayrıca ön ayakların geriye bakan tarafında bulunmaktadır. Veteriner hekimlikte ya da bilimsel olarak kedilerin bu özel kıl yapılarına da vibrissae adı verilmektedir.