Kedisel Bilgiler

Birinci Dünya Savaşı’nda hizmet eden kediler

Tüm savaşları sona erdirmesi beklenen “Büyük Savaş”, ne yazık ki umulduğu gibi sonuçlanmadı. Milyonlarca insan hayatını kaybetti ve Avrupa’da büyük bir yıkım yaşandı. Bu yıl, 1914’te başlayan Birinci Dünya Savaşı’nın 100. yılı. 1. Dünya Savaşı’nda yer alan askerlerin yanında savaşa önemli katkıları olan, cesur kediler de anılıyor.

Askerlerle oynayan ve onlara moral veren kediler, aynı zamanda nem ve pislik içindeki siperlerde fareleri de avlıyorlardı.

Savaşta yaklaşık 500 bin kedi “resmi” olarak siperlerde görev aldı. Ordu için sundukları hizmetlerin başlıcaları fare yakalamak ve kimyasal gaz salımı için kontrol yapmaktı. Savaş gemilerinde yaşayan kedilerin gemide serbestçe dolaşması, binlerce yıldır süren bir gelenekti.

Amerikan Denizcilik Enstitüsü’ndeki bir belgede, kedilerin savaş gemilerinde gezebilmesi konusu şöyle açıklanıyor: Muhtemelen Antik Mısırlılar, gemide kedi bulundurmanın şans getirdiğini keşfeden ilk halktı. Uzun yolculuklarda denizcilere yoldaşlık etmelerinin dışında, gemide bulunan haşereleri de temizliyorlardı. Kediler olmasaydı, gemiyi basan fareler halatları kemirir, yiyecekleri yerler, hastalık saçarlardı. Bazı batıl inançlı denizciler de, kedilerin kendilerine iyi şans getirdiğini düşünüyordu. Denizcilerin uğradıkları ülkelerden kedileri yanlarına alması, bunları anı olarak yanında götürmesi de bilinen bir uygulamaydı.

Siperlerde doğan Pitouchi adlı kedi ve Belçikalı teğmen Lekeux’nün bir pozu. Pitouchi henüz bir yavru kediyken annesi savaşta öldürüldü. Belçika ordusundan Teğmen Lekeux onu himayesine aldı ve büyüttü. Susan Bulanda’nın Soldiers in Furs and Feathers (Kürklü ve Tüylü Askerler) adlı kitabına göre, kedi teğmeni gittiği her yerde takip ediyordu. Ve bir gün, teğmenin hayatını kurtardı.

Bulanda’nın kitabında olay şöyle anlatılıyor:

Alman safları yakınlarında yürüyen Lekeux, yeni bir siper kazıldığını fark etti. Yakınlardaki bir mermi çukuruna saklanarak yeni siperin eskizini çizmeye başladı. Yaptığı işe dalan teğmen, yaklaşan Alman askerlerini fark edemedi. Neler olduğunu anladığında da kaçmak için çok geç olmuştu. Sessizce yatarsa Alman askerlerinin onu görmeyeceğini düşündü, ancak bir askerin diğerine “Çukurun içinde” dediğini duyunca, fark edildiğini anladı.

Askerin bunu dediğini duyan Pitouchi, çukurdan çıkarak yakınlardaki bir kereste parçasının üzerine zıpladı. Alman askerleri korkarak 2 el ateş etti, ancak Pitouchi vurulmadı. Kedi bunun üzerine çukura geri atladı ve Lekeux’nün yanına sığındı.

Alman askerleri, kediyi asker zannettikleri için güldüler ve şakalaşarak uzaklaştılar. Lekeux çizimini bitirdi ve omzunda Pitouchi’yle Belçika saflarına geri döndü.

1. Dünya Savaşında Kediler
1. Dünya Savaşında Kediler