Kedisel Bilgiler

Kedilerle Nasıl Oyun Oynanır?

Köpekler gü1014264_10151691571199182_233528050_nnde bir kaç kez dışarı çıkarak enerjilerini dışarı atabilme, can sıkıntılarını giderebilme ve aynı zamanda  sosyalleşme şansını yakalarken, kediler bu konuda maalesef köpekler kadar şanslı değildirler.

Bu sebeple siz de kedinizin enerjisini boşaltabilmesi ve can sıkıntısınıgiderebilmesi için onunla oyun oynamanız gelişimi için gereklidir.

Şimdi okuyacağınız hikaye size biraz tanıdık gelebilir. İşten yorgun argın eve geldiniz. Kapıdan girer girmez farkettiğiniz ilk şey devrilmiş saksılarınız, tırmalanmış perdeleriniz ve koltuğunuz oluyor. Bu gibi yaşanan durumların tek sebebi kedinizin canının sizin yokluğunuzda bütün gün evde tek başına sıkılmasıdır. Çözümü ise evinizinun için tamamen bir oyun alanına çevirmek olacaktır. Eğer bir kediyle birlikte yaşıyorsanız evinizi de onunla paylaşmanız gerektiğini unutmayın. Evin tamamında sizin kadaronun da hakkı olacaktır.

Kedinizin çevresini zenginleştirin

Bir kedinin günde ortalama 3 veya 4 saat hareket etmeye ihtiyacı vardır. Size düşen de O’nun çevresini bu hareketi sağlayacak nesnelerle donatmaktır. Örneğin kediler kauçuktan veya latexten yapılmış topları çok severler. Veteriner Kliniklerinden veya pet shop‘ lardan kediniz için  çıngıraklı, sesli veya ipli bir çok kedi oyuncağı çeşidi bulabilirsiniz. Bu tip oyuncaklar özellikle sizin yokluğunuzda kedinizin can sıkıntısını gidermekte oldukça başarılıolacaktır. Ayrıca bu oyuncaklarla siz de kedinizle oynayarak keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Özellikle içerisinde kedi otu bulunan kedi oyuncakları içerdiği napetalakton aromasıyla kedinizin dikkatini çeker ve ona keyif verir.

İnteraktif Oyunlar

Kedinizin kendi kendine oynayabileceği oyuncaklar alsanız bile kedinize günde en azından 15-20 dakika ayırmalısınız. Bu kısa oyun zamanı aranızdaki ilişkiyi oldukça güçlendirecektir. Örneğin, lazer kalemi bu işlemi zahmetsizce yapmanızı sağlayacaktır. Lazeri boş bir duvara tutun ve kediniz onu yakalamak için atlayıp, zıplasın, enerjisini boşaltsın. (bu oyunda lazerin kesinlikle gözüne gelmemesine dikkat edin). Ya da hiçbir oyuncak olmadan da sadece kağıdı buruşturup yaptığınız bir top bile kedinizi eğlendirmeye yetecektir. 1000173_10151691571509182_993169731_n

Kedinizle oyun oynamak için öncelikle kedinizi çok iyi tanımalısınız. Kedinizin ne tür oyunlardan hoşlanacağını ancak böyle anlarsınız. Her kedi lazerle oynamak istemeyebilir. Ama daha önce hiç görmediğiniz bir oyun ya da oyuncakla oynayabilir. Bunu ancak deneyerek anlayabilirsiniz. Bazı kedilerin köpek gibi atılan şeyi geri getirdiğini görüyoruz. Ya da oyuncak bir fareyle saatlerce oynayabileceğini biliyoruz. Evdeki bütün nesneler çocuklarınızın oyuncakları bile onun için bir oyuncak olabilir. Ama bir kedi için en iyi oyuncu yinede sizsinizdir.

Kediniz oyun oynarken sizin ilginizi çekmekten hoşlanacaktır. Onu izlediğinizi belli edin ya da onun oyununa katılmaya çalışın. Kediniz için en güzel ikinci oyuncuda sevdiği ya da alışkın olduğu tehlikeli olmadığına ikna olduğu bir başka kedidir. Kedinizi evde çok sık yalnız bırakıyorsanız evinize ona arkadaş olabilecek bir kedi daha alın. Kediniz dişiyse bir erkek kedi, kediniz erkekse de bir dişi kedi birbiriyle daha güzel oynayacak ve vakit geçirecektir. Kedilerinizin her ikisininde kısırlaştırılmış olmasında fayda vardır.

Elleriniz Kedinizin Oyuncağı Değildir!

Kediniz henüz bir yavru kedi yken O’na ellerinizin bir oyuncak olmadığını öğretin. Ellerinizi tırmalamasına, ısırmasına kesinlikle izin vermeyin. Unutmayın ki küçük yaşta oyun olan bu tırnaklamalar, büyüdükçe O’nda alışkanlık haline gelecektir.

Son olarak; oyun kedinizin hem fiziksel hem de psikolojik gelişimi için çok önemlidir. Ayrıca günde sadece 15-20 dakikanızı ayırmanız aranızdaki iletişimi daha da pekiştirecektir.988600_10151691571279182_764584425_n