Kedisel Bilgiler

Patiler

Patiler, kediler için oldukça önemli işlevlere sahip olan, kedilere hareket ve denge kurmada yardımcı olan bir yapıdır. Kediler, tırmanma, kazma, savunma, savaşma ve cinsel ihtiyaçları gibi durumlarda patilerini kullanırlar.
Patiler, oldukça esnek bir yapıya sahiptir. Bununla birlikte kedi patileri hassas ve yaralanmaya açıktır. Kedi patileri ince bir deri yapısı ile kaplıdır. Kedilerin yüksek yerlerden düşmesi, dikenli veya kesici bir zemin üzerinde yürümesi patilerine büyük zarar vermektedir. Kediler patilerini kendilerini temizlemek için de kullanmaktadır. Kediler, kişisel temizliklerinde patilerini dişlerini ve dillerini kullanarak temizler. Bu sayede tırnaklarının arasına giren kum, çiçek tohumu ve kıymık gibi zararlı parçaları dikkatli bir şekilde temizleyerek patilerinin esnekliğini kullanır. Patilerini yalayan kediler, vücudunun diğer bölgelerini de bu sayede temizlemiş olur. Patilerini diliyle ıslatan kedilerin ağzıyla ulaşamadıkları yerlerini temizlemektedir.
Kedilerinin patileri, hijyen bakımından dikkat edilmesi gereken bölgelerden biridir. Özellikler evinde kedi besleyenler için pati temizliği bazı yöntemlerle yapılmalıdır. Kedi patisi temizlerken kesinlikle kimyasal bir madde kullanılmamalıdır. Islak mendil, alkol veya diğer temizlik malzemeleri kedilerin derisine zarar verebilmektedir. Genelde kediler kendi temizliklerini kendileri yapmayı sevmektedir. Bilindiği üzere kediler sudan hoşlanmamaktadır.
Kedilerin patileri temizlenirken hafif ıslak bir bez kullanılabilir. Kedi patilerinin altı bu ıslak bez ile iyice silinir. Patileri çok kirli olan kedilerin, temizlenmesinde zeytinyağlı sabun veya özel şampuanlar ( çocuklar için üretilen ) kullanılabilir. Bu temizlik malzemeleri köpürtülerek patilere sürülebilir.
Kedilerin patilerini temizlemeden önce, kedileri küvete koyma gibi bir davranışta bulunulmamalıdır. Bu durum kedileri en çok tedirgin eden davranışlardan birisidir. Kediler, dışarıdan eve geldikleri zaman patilerinde birçok bakteri bulundurabilmektedir. Bundan dolayı kedilerin gezinti sonra eve dönüşlerinde mutlaka patileri kontrol edilmelidir. Pati temizliğinde nazik ve yavaş hareket etmek çok önemlidir. Patiler ince bir tabakayla kaplandığı için sert müdahaleler kedinin canını yakabilir. Patilerin arasındaki mikroplar, nemli bezler ile daire çizerek temizlenebilir. Kedilerin tırnakları da bu yöntemlerle temizlenebilir. Kedi patilerinin üstü de temizlenmelidir.
Kedilerin patilerinde görünmeyen enfeksiyonlar olabilmektedir. Bu durumda bir veterinere başvurulmalı ve gerekli tedavi uygulanmalıdır.
kedi-patisi