Kedisel Bilgiler

Yavru Kedinizle Egzersiz ve Oyun

Egzersiz  

Obez ya da aşırı kilolu bir kedinin kilo kaybetmesine yardımcı olmak için, uygun bir diyetle birlikte düzgün bir egzersiz programı sağlanmaktadır. Kedinizin sağlığı için de yararlı olmasının yanı sıra kedinize egzersiz yaptırmak birlikte oyun oynamanız ve eğlenmeniz için muhteşem bir yol. İşte, kedinizin kilo vermesine yardımcı olacak ve onun genel sağlığyla mutluluğunu güvence altına alacak bir takım egzersiz tavsiyeleri.

* Kedinizi sabah uyandırın. Aç olmadığı sürece kediniz uyumaya devam edecektir. Kedinizi uyandırmak ve hareketlendirmek için yüzünün önünde bir oyuncak sallayın.

* Kediniz ve maması arasına mesafe koyun. Kedinizin uyuduğu yerden uzak bir odaya koyun. Yürüyüş onun için iyi bir egzersiz olacaktır ve aynı zamanda biraz daha akivite için onu teşfik etmek isterseniz oyuncaklarıda uzağa kaldırabilirsiniz.

* Kedinizi koşturun. Bu koşuş yalnızca kendi koltuğuna kadar bile olsa ellerinizi şaklatarak, anahtar sallayarak ya da kağıt haşırdatarak onu çabuk hareketler için cesaretlendirin.

* Kedinizi oyun moduna getirmek için şımartın. Oyun havasında değilse onu tarayarak ruhunu neşelendirin.

* Kedinizle daha önce oynadığınız en sevdiği oyunları birkere daha deneyin.

* Kedinizi tek başına da oynaması için teşfik etmek adına güvenki oyuncakları dışarıda bırakın. Eğer günün büyük kısmını dışarıda geçiriyorsanız, bu çok önemli.

Numara Öğretme      

Numara yapması için kedinizi eğitebilirsiniz. En iyi sonuçları da kedinizi bir parça yaş veya ödül mamasıyla ödüllendirdiğiniz zaman alırsınız. Her defasında yalnızca bir komut verin ve sabırlı olun.

* Pati ver

Kediniz önünüzde otururken patisine dokunun ve ‘ver’ deyin. Kediniz tepki verdiği ve patisini havaya kaldırdığı anda patisini tutun. Ödül mamayla birlikte sözlü olarak da kedinizi mükafatlandırın. Komutu her seferinde ayın şekilde uygulamaya dikkat edin.

* El Salla    

Kedinizin hemen burnunu önünde ama ulaşamayacağı bir şekilde ödül maması tutun ve elinizle ileri geri sallayın, bu sallama işlemi sırasında ‘el salla’ demeyi unutmayın. Kediniz yemeğe ulaşmaya çalıştığı anda sanki el sallıyormuş gibi görünecektir. Bu davranışından tatmin olduğunuzda onu okşayın ve ödülünü verin.

* Ayağa Kalk   

Kedinizi tabureye veya başka bir yüksek alana oturur pozisyonda yerleştirin. Kedinizin başının üstünde bir ödül maması tutun ve ona ‘ayağa kalkmasını’ söyleyin. Kediniz ayağa kalktığında ya da elinizi tutmaya çalıştığında sakın onu ödüllendirmeyin. Kediniz bu hareketi başardığı anda onu hemen ödüllendirin ve aynı komutu birkaç defa tekrarlayın.

* Gel    

‘Gel’ diyerek kedinizin adını söyleyin. Eğer gerekirse dikkatini çekmek için mama kabının üzerine vurun. Kediniz geldiğinde onu okşayın ve ödülünü verin. Bu mama saati geldiğinde denenebilecek iyi bir numaradır. Aynı zamanda elbette kediniz de gel emriyle mamayı ilişkilendirecektir.